Merkez Bankası bir taşla iki kuş vuracak

Merkez Bankası tarafından açıklanan ve reel sektörün kur riskine karşı korunmasını amaçlayan uygulamanın detayları belli oldu.

Merkez Bankası bir taşla iki kuş vuracak

Merkez Bankası tarafından açıklanan ve reel sektörün kur riskine karşı korunmasını amaçlayan uygulamanın detayları belli oldu.

15 Kasım 2017 Çarşamba 13:01
Merkez Bankası bir taşla iki kuş vuracak

TCMB Başkan Yardımcısı Erkan Kilimci geçtiğimiz günlerde, reel sektörün kur riskine karşı yeni bir ürünün uygulamaya gireceğini açıklamış, bunun döviz kuru riski koruması sağlayacak Türk lirasıuzlaşmalı vadeli döviz işlemleri olacağını belirtmişti. Yeni aracın detayları bugün belli oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz işlemlerine başlayarak rezervlerini azaltmadan spekülatif kur talebini sınırlarken, döviz pozisyon açığı olan reel sektörün de kurlardaki aşırı oynaklıktan zarar etmesinin önüne geçecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), üzerinde çalıştığı Türk lirası (TL) uzlaşmalı vadeli döviz işlemleri ile hem spekülatif alımların bir kısmını engelleyecek hem de reel sektörün kur riskini sınırlayacak.
Edindiği bilgiye göre TCMB, bankalara gönderdiği yazıda  reel sektörün kur riskine karşı uygulamaya alınacak Türk Lirası uzlaşmalı vadeli  döviz işlemlerine ilişkin ayrıntıları paylaştı.
Merkez Bankası'nın konu ile ilgili bankalara gönderdiği açıklamada  "İşlemlerin vadesinde  Türk lirası ve döviz tutarlarının karşılıklı değişimi  yapılmayacak, bunun yerine tutarlar Türk lirası olarak netleştirilecek,  netleştirme işlemi bankalara/bankalardan vade tarihinde kur farkından doğacak  farkın ödenmesi/tahsil edilmesi şeklinde yapılacaktır. Kur farkının  hesaplanmasında vade tarihinde ilan edilecek TCMB gösterge niteliğindeki döviz  alış kuru kullanılacaktır." ifadeleri kullanıldı.
İşlemlerin, geleneksel (çoklu fiyat) ihale yöntemi ile  gerçekleştirileceği belirtilen açıklamada, bankaların, vade süresince TCMB  nezdinde, ihalede kazandıkları döviz tutarının yüzde 2,5'i oranında teminat  bulunduracağı kaydedildi.
Açıklamada, işlemlerin ve teminatların değerlerinin TCMB gösterge  niteliğindeki döviz satış kuru kullanılarak günlük olarak belirleneceği ve fiyat  ile kur hareketleri gibi nedenlerden dolayı ilave teminat istenebileceğine  değinilerek, ihalelere döviz piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankaların  katılabileceği belirtildi.
Tekliflerde yer alacak fiyatın (kurun) tam ve tamın yüz binde biri ve  katları şeklinde tanımlanacağı aktarılan açıklamada, işlem teklifi miktarının en  az 1 milyon dolar olacağı ve her bir bankanın ihalede verebileceği maksimum  teklif tutarının toplam ihale tutarının yüzde 20'si ile sınırlı olacağı ifade  edildi.
TCMB Başkan Yardımcısı Erkan Kilimci pazartesi günü reel sektörün kur  riskine karşı yeni bir ürün üzerinde çalıştıklarını belirtmişti.
YENİ ARAÇ REEL SEKTÖRÜ KURLARDAKİ AŞIRI OYNAKLIKTAN KORUYACAK
Merkez Bankası, TL uzlaşmalı vadeli döviz işlemleri ile rezervlerini azaltmadan spekülatif kur talebini sınırlarken, aynı zamanda döviz pozisyon açığı olan reel sektörün de kurlardaki aşırı oynaklıktan zarar etmesinin önüne geçecek.
Analistler, döviz kuru ile borçlanma dinamiklerinin kur riskinden korunma (hedge) mekanizmasını önemli hale getirdiğini belirterek, özel sektörün 200 milyar doları aşan dövizpozisyon açığı göz önüne alındığında bu enstrümanların makroekonomi ve finansal istikrar için ne kadar önemli olduğunun anlaşılabileceğini ifade etti.

Anahtar Kelimeler:
Merkez Bankası
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.