Dün 19 Ocak 2019, Cumartesi SAMSUN YAŞAR DOĞU KAPALI SPOR SALONU’nda, sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açıklanan özelde AK PARTİ ve genelde de CUMHUR İTTİFAKI’nın tüm belediye başkan adayları, önce kendilerine olmak üzere il ve ilçelerine hayırlı olsun.

Öncelikle kendileri için diyorum, çünkü inanan ve Allah’tan korkan her fert için gelinen ve getirilen her makam ateşten bir gömlektir. Kaldıki, Resulullah (sav) Efendimiz; “Siz bir göreve talip olmayınız. Nusret-i İlahiden mahrum olursunuz. Sizi ehli olanlar bir göreve intihap ederlerse İlahi yardıma mazhar olursunuz..” buyurmaktadırlar.

Bu hadisin hikmet ve manası şudur ki, sizin talep ve ısrarla bir yere gelme arzunuz, aylar önce kulis ve entrikalarınız, yetkili ve etkili eşhas üzerinde nüfus sahibi olan kişileri tavassutçu olarak kullanmanız nefsinize hoş gelir, kibre, enaniyete, kişisel hesaplara, ileriye dönük kul hakkına ve hukukullaha mütecaviz bir davranışın içine girersiniz de, hem dünyanızı hem de ahiretinizi mahvedersiniz!..

Onun içindir ki ; “İnsan nefsinin en ağır imtihanı siyasettir!.” denmiştir. Siyaset farklı ve çok tehlikeli bir şehvettir. Bu şehvete kapılanların (Allah korusun) çoğu helak olmuştur, olmaktadır.

Harun Reşid’e, Kabe’yi tavaf ederken devrin meczubu, tavaf esnasında sadece kendi günahlarına ağlayıp göz yaşı döken insanları gösterip; “EY HARUN! Bak şu insanlar kendi nefislerinin hesabı için ağlayıp göz yaşı döküyor. Ya sen! Sen ne yapacaksın? Allah bu ümmetin halifesi olarak bütün bu insanların hesabını senden soracak. Açın, çıplağın, dermansızın, adalet ve hakkını arayanların, zulme uğramış tüm mazlumların hesabı senden sorulacak! Doğrusu Ey Harun ben hem bana, hem de sana ağlıyorum!..” der.

Bundan dolayıdır ki, aday gösterilmeyen mevcut başkan kardeşlerimiz asla üzülmesinler. Zira, belki bahse konu manevi sıkıntı ve elemlerden Mevla onları lütfuyla korudu. 

Varsa tüm il ve ilçe belediye başkan adayları için söylüyorum, büyük hırs, maddi ve nefsani çıkar, mansıp, gelinen makamların şehvet ve cazibesine kapılan ve haram yollarla servetine servet katmayı düşünenlerin vay haline!..

Belki dünya adaletinden çeşitli yol, yöntem ve entrikalarla, hatta bir şekilde zaman aşımına uğrayıp kurtulabilirler. Ancak şunu bilmelidirler ki, ebedi alemin mahkemesinde ne zaman aşımı, ne de en küçük bir yanlışın hesabı es geçilmeyecek. Hele bunlar bir de kul hakkına tecavüz şeklinde tezahür etmişse.

Artık başkan seçilecek tüm kardeşlerimiz, menkıbe olsun diye değil, kendileri için bir ders ve ibret olsun diye Hz. Ömer (r.a.)'ın ; “Devletin işini yaparken devletin, kendi işini de yaparken kendi mumunu yaktığı..” gerçeğini gelecekleri makamlar adına kuşanmayı şimdiden akletmeyi becersinler. 

“Seçilmek için farklı siyasi kuruluş ve aynı yarıştaki adaylardan bir kısmının devlet imkan ve parasını, bir kısmının da kendi meşru ve helal kazancını kullanarak yarışa girmesi caiz midir?” sorusu bana soruldu, doğrusu cevap veremedim. Diyanetin bu konudaki fetvası nedir onu da bilmiyorum.

Duyuyorum ki, devlette geçmişte hizmet vermiş, ancak emekli olmuş ve ayrılmış, halen kendi özel ticaret ve işlerini yaparken ( zannımca yanlış) devletin ona tahsis ettiği araç ve gereçleri hala kullanabiliyor olmasının caiz olup olmadığı da fetva makamının vermesi gereken önemli cevaplardan birisidir.

Bütün aday olarak gösterilen kardeşlerime Rabbimden Hak ve Adaletli icraatlar yapmaları, ilahi adalet ve doğrulardan kaçmamaları, nefsani ve maddi çıkarları için değil, intihap edildikleri adaylıkları ve nihai müntehipleri olan milletimizin 31 Mart günü tercihlerini kendileri ve partilerinden yana koymaları halinde Allah’ın rızasını her şeyin üzerinde tutmaları halinde Allah hedeflerine ulaşmaları için yardımcıları olsun diyorum. Aksi takdirde benim de, milletimin de, Allah’ın adaletinin de herkes gibi bu ağır yük altına gireceklerden hesap soracağından ve hak sahibi kulların haklarını helal etmeyeceklerinden hiç şüpheleri olmasın!..

Aday adaylık sürecinde hiç bir kimseyi karalamadan, yaralayıp berelemeden bir fazilet yarışı içerisine giren ve bugün aday gösterilmemesinin manevi hazzını yaşadığına inandığım kardeşlerime de tebrik, takdir ve şükranlarımı sunmak istiyorum. O da bir şartla en küçük bir kırılma, küskünlük ve  darılma emaresi göstermeksizin, seçim sürecinde gece gündüz demeden inandıkları bir davaları var ise, onun için koşmalıdırlar.

AK Parti iktidarlarının en riskli ve muhtemelen sonuçları itibarıyla en netameli bir seçimine, canla başla herkes olumlu katkılar sağlamalıdır. 

Bilin ki, bu sadece bir mahalli idareler seçimi değildir. Sonuçları sadece iktidarı değil, ülkenin tüm geleceği ve kaderini etkileyebilecek bir önem taşımaktadır.

Bu inanç ve kararlılıkla, tüm partililere ve adaylara başarılar diliyor, “VİRA BİSMİLLAH!...” diyoruz. 

Allah yar ve ümmetin yardımcısı olsun. 
Selam ve dualarımla...
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.