Türküm, doğruyum, işsizim!

İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi Teknik Yardım Kapanış Toplantısı Ankara’da yapıldı. Toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Avrupa Birliği ve ulusal finansman desteğiyle gerçekleşen projelerle Türkiye’de işsizlik oranının düşürüleceğini söyledi

Türküm, doğruyum, işsizim!

İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi Teknik Yardım Kapanış Toplantısı Ankara’da yapıldı. Toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Avrupa Birliği ve ulusal finansman desteğiyle gerçekleşen projelerle Türkiye’de işsizlik oranının düşürüleceğini söyledi

27 Ekim 2017 Cuma 10:01
Türküm, doğruyum, işsizim!

Ankara The Green Park Hotel’de düzenlenen toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun yanı sıra Proje Direktörü Leonardo Gonzalez, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Müsteşar François Begeot, Başkan vekili Burak Çağatay Doğan birer konuşma yaptı.

MEDYAVARE.COM DA ORADAYDI

Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Medyaveri.com Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yazıcı’nın da davetli olduğu toplantıda konuşan Bakan Sarıeroğlu, bu kapsamda yaklaşık 4 bin 500 kadın ile 8 bin gence girişimcilik eğitimi verildiğini belirterek "6 bin 800 gencimiz ve kadınımız staj ve çıraklık programlarına katıldı, 13 bin kadın ile 5 bin 500 gencimiz istihdama ilave katılım sağladı." dedi. Bakan Sarıeroğlu, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi Teknik Yardım Projesi'nin kapanış toplantısında yaptığı konuşmada gelecek dönemde önceliklerinin, istihdamı artırıp işsizliği düşürmek olacağını belirterek bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlatılan Milli İstihdam Seferberliği'ne devam edileceğini söyledi.

“AB İLE İŞBİRLİĞİMİZ DEVAM EDECEK”

Sarıeroğlu, 2007-2016 arasında iş gücüne katılabilecek durumdaki 8 milyon kişiden 6,5 milyonuna iş imkanı sağlandığını vurguladı. Çalışma hayatının gündemindeki konuların diyalog ve uzlaşıyla ele alınması gerektiğine inandığını ifade eden Sarıeroğlu, çalışma hayatının tüm paydaşlarıyla sürekli iletişim halinde olduklarını, bunu da sürdüreceklerini dile getirdi. Faaliyet alanlarına giren konularda uluslararası kuruluşlarla da yakın iş birliği içerisinde önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Sarıeroğlu, "Başta Avrupa Birliği olmak üzere Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) gibi kuruluşlarıyla sürdürdüğümüz yakın iş birliğini bundan sonraki süreçte de sürdürme arzusundayız. Bakanlığımız hem istihdam hem de sosyal politika alanına yönelik olarak Avrupa Birliği politikaları ve uygulamalarıyla uyum sürecini de yürütmektedir. Bu bağlamda başta kadın odaklı konular olmak üzere çok önemli yasal düzenlemeler gerçekleştirdik." diye konuştu.

“İŞSİZLİKLE MÜCADELEDE KARARLIYIZ”

Avrupa Birliği'nden sağlanan kaynaklarla istihdamın artırılması, kayıt dışı istihdamın azaltılması, işçi ile işveren arasındaki uyumun artırılması gibi birçok projenin başarıyla hayata geçirildiğini bildiren Sarıeroğlu, şunları kaydetti: "Avrupa Birliği ve ulusal finansman desteğimizle gerçekleşen projeler kapsamında yaklaşık 4 bin 500 kadın ve 8 bin gencimiz girişimcilik eğitimleri aldı, 6 bin 800 gencimiz ve kadınımız staj ve çıraklık programlarına katıldı, 13 bin kadın ile 5 bin 500 gencimiz istihdama ilave katılım sağladı. Bin kadın, bin genç ve 500 dezavantajlı vatandaşımız kendi işini kurdu. 14 bin gencimiz istihdam odaklı kurslara katıldı. 58 bini işsiz, 29 bini genç, 10 bini kadın olmak üzere 97 bin kişiye danışmanlık hizmeti verildi. 12 bin kişi kayıtlı istihdamı destekleyen çeşitli eğitimlere katıldı. 33 bin vatandaşımız mesleki bilgili ve beceriler açısında sınav belgelendirme merkezlerinden sertifikalarını aldılar. 40 bin işçi ve işverenimiz uyum eğitimlerine katıldı."

“TÜRKİYE GENÇ NÜFUSUYLA GÜÇLÜ”

Bakan Sarıeroğlu, Avrupa Birliği tarafından sağlanan mali yardımları önemsediklerini ifade ederek, son günlerde mali yardımların kesilmesi yönündeki tartışma ve iddiaları doğru bulmadıklarını bildirdi. Avrupa Birliği'ne tam üyeliğin Türkiye'nin stratejik hedefi olduğunu anımsatan Sarıeroğlu, "Türkiye güçlü bir ülke. 80 milyon vatandaşı ve genç nüfusuyla geleceğe güçlü adımlarla ilerleyen bir ülke." dedi.

MEVCUT FONLAR YETERLİ GELMİYOR

Daha sonra konuşan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Müsteşar François Begeot da "Özellikle kadınların sektörde yer almaları, onları buralarda görmek onur verici" diye konuştu. Begeot, modernleşme anlamında fonların yeterli olmadığını, Avrupa Birliği tarafından desteklerin süreceğini, yeni projeler ile ülke kalkınmasının desteklenmeye devam edeceğini kaydetti.

FAALİYETLERİMİZ ARTARAK SÜRECEK

Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkan Vekili Burak Çağatay Doğan ise bu proje döneminde, istihdam, eğitim, hayat boyu öğrenme ve sosyal içerme öncelik alanlarında gerekli yerlere fon ve destek sağlandığını belirterek göstergelere bakıldığında 800 bin vatandaşa temas ederk onların hayatlarına dokunduklarını söyledi. Doğan “Faaliyetlerimizi yanlarına yenilerini ekleyerek sürdürmeye devam edeceğiz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu anlamda hızlı bir şekilde kurumsal yapılanmayı sağlayabilen bir bakanlıktır" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN GERÇEKLERİ TARTIŞILDI

Kapanış toplantısının ardından “İstihdam, Eğitim ve Sosyal Politikalar” konusunda bir panel düzenlendi. Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl’ün moderatörlüğünde düzenlenen panelde Türkiye’nin istihdam, eğitim ve sosyal politikalar konusu masaya yatırıldı.

Medyaveri.com

Son Güncelleme: 27.10.2017 10:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.