Yasalar teras ve balkon kapatmaya ne diyor?

Toplumsal ilişkilerde değişmeler evlerin küçülmesinde rol oynuyor. Gelişmekte olan ülkelerde de evlerin metrekare büyüklükleri giderek azalıyor, İnsanlar büyük evler yerine daha küçük ve kullanışlı evleri tercih ediyorlar.

Yasalar teras ve balkon kapatmaya ne diyor?

Toplumsal ilişkilerde değişmeler evlerin küçülmesinde rol oynuyor. Gelişmekte olan ülkelerde de evlerin metrekare büyüklükleri giderek azalıyor, İnsanlar büyük evler yerine daha küçük ve kullanışlı evleri tercih ediyorlar.

14 Kasım 2017 Salı 10:18
Yasalar teras ve balkon kapatmaya ne diyor?

Bu değişim üzerinde toplumsal ilişkilerin etkisi oldukça fazla. Hal böyleyken bizim ülkemizde de evler metrekare büyüklüklerine göre küçülmektedir. Ancak bizim ülkemizde küçük evler kullanıcılarına yetmiyor. Halkımızın misafiri eksik olmuyor, ayrıca çocuk sayısı azalmıyor. Bu nedenle küçük ve kullanışlı evler yetmiyor. Ekonomik sebeplerden dolayı taşınamayan veya yerleşik düzeni bozmadan insanlar sahiplenme duygusu vs. sebeplerle açık olan balkon ve terasları kapama yoluna başvuruyor. Gerek beton tuğla gibi malzemeler ile gerekirse sundurma, PVC ve pergola gibi hafifi sökülebilir malzemeler kullanılarak balkon ve teraslar kapatılıyor.

İMAR KİRLİLİĞİ YARATMAK SUÇTUR

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 58 ve 59. Maddeleri ve Planlı Alanlar TİP İmar Yönetmeliğinin ilgili maddeleri ruhsatsız olarak yapılan balkon ve teras kapatmalarının önünü açmaktadır. Buna bağlı olarak çeşitli sebeplerden dolayı bu tarz kapatmaların sayısı artmaktadır. Binanın statiğini bozacak şekilde ana binayı etkileyecek yapılar Kat Mülkiyeti Kanununun 19. maddesindeki usullere göre yapılır. Ancak 3194 sayılı İmar Kanununun 32. maddesi ve 42. maddesine göre ruhsata aykırı yapılan yapıların yıkımına ve bu konuda idari para cezası verilmektedir.

ELEKTRİĞİNİZ, SUYUNUZ KESİLEBİLİR

Ayrıca Türk Ceza Kanununun 184. maddesine göre ruhsata aykırı olarak yapılan bu tarz yapılarda imar kirliliği suçu oluşmaktadır. Üstelik kararlara uymayan konutun elektrik ve suyu kesilebiliyor. Son aşamada da belediye yıkım ekipleri kaçak kısmı yerle bir edebiliyor. Bu tip tatsız durumlara düşmek istemeyenler İdari Mahkemelere başvuruyor. İdare mahkemelerinin kararlarından sonra da dosya Danıştay’ a gidiyor. Danıştay balkon kapatma davası hakkında karar alırken balkonun durumuna, yapıda kullanılan malzemeye ve bu tarz kapatmaların binanın statiğini bozması veya verilen yıkım kararı binanın statiğine zarar verecek mi vermeyecek mi gibi kıstaslara göre karar vermektedir.

BALKONUNUZ, GÖMME BALKONSA

İnşaat tabanı alanından taşmayan ve gömme balkon olarak tabir edilen kısımların cam ve PVC denilen aksamla kapatılmasını Danıştay kanuna aykırı bulmuyor. Ayrıca İç duvar da yıkılabilir. Ankara Çankaya’daki olayda encümen, evin aydınlık boşluğuna bakan gömme balkon ile mutfak arasındaki duvarın kaldırılması suretiyle elde edilen yeni mekanın eski haline getirilmesine ilişkin karar vermiş. Davalı şahıs, encümen kararının iptali için İdare Mahkemesi’ne dava açmış. Ankara 6. İdare Mahkemesi, “söz konusu duvarın kaldırılmasının binanın taşıyıcı unsurlarını etkilemediği, yapının statik dengesini bozmadığı, bütünlük sağladığı, yapı estetiğini etkilemediği” gerekçesiyle encümen kararını iptal etmiş. İdarenin başvurusu üzerine ise Danıştay 6. Dairesi 1995/4505 esas no’lu kararında, itirazı reddederek mahkeme kararını onamış ve binanın statik dengesini bozmayacak iç duvarın kaldırılabileceği yönünde hüküm kurmuş.

Medyaveri.com / Furkan BAYRAK

(Sürecek)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.