Yusuf Ziya Yılmaz’a şok ceza!

Samsun 5. Asliye Ceza Mahkemesi, kamu zararına neden oldukları gerekçesiyle Belediye Başkanlarına ceza yağdırdı. Görevi kötüye kullanmak suçunu işledikleri sabit görülen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da dahil olmak üzere bir çok Başkan ve Meclis üyesi hapisle cezalandırıldı

Yusuf Ziya Yılmaz’a şok ceza!

Samsun 5. Asliye Ceza Mahkemesi, kamu zararına neden oldukları gerekçesiyle Belediye Başkanlarına ceza yağdırdı. Görevi kötüye kullanmak suçunu işledikleri sabit görülen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da dahil olmak üzere bir çok Başkan ve Meclis üyesi hapisle cezalandırıldı

30 Aralık 2017 Cumartesi 18:26
Yusuf Ziya Yılmaz’a şok ceza!

Samsun 5. Asliye Ceza Mahkemesi olağanüstü bir karara imza attı. Yaklaşık 11 yıldır devam eden dava 28 Aralık 2017 tarihinde sonuçlandı.

KAMUYU ZARARA UĞRATMIŞLAR

Kamuyu zarara uğratmak, ve görevi kötüye kullanmak suçlarından açılan davanın sanıkları Samsun’un en seçkin isimleri. Ceza alan sanıklar arasında Yusuf Ziya Yılmaz, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, dönemin Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin gibi isimler de var.

İKİ OLAYDA ZAMAN AŞIMI GÖRÜLDÜ

Esas numarası 2010/411 olan dosya içeriğinde Samsun’daki bazı yerlerdeki araziler üzerinde yapılan imar değişiklikleri nedeniyle kamu malına zarar verildiği ve böylece görevi kötüye kullanıldığı iddia ediliyordu. Suç tarihi 2006 yılıydı, karar 34. duruşmada alındı. Uzun zaman aralığı nedeniyle de dosya içindeki bazı dava konuları “Zaman Aşımı” nedeniyle cezasız bırakıldı.Ancak zaman aşımına uğramayan iki ayrı olay  nedeniyle sanıklar hapisle cezalandırıldı.

DURUŞMAYA VEKİLLERİ KATILDI

Davanın sanıkları dönemin bazı Meclis Üyeleriydi. Son duruşmada sanıklardan İbrahim Akbaş, Selahattin Akduman, Mustafa Kul, Ahmet Ernur, Ahmet Gören, Osman Çavuş, Musa Sezer, Salih Özdemir, Adil Özkan, Mustafa Barlak, Derviş Koksal son duruşmada vekilleri temsil etti.

SANIKLARIN SON SÖZLERİ SORULDU

Diğer sanıklardan Adem Bektaş, Adil Keleş, Ahmet Cemal Ulusoy, Arif Kosif, Bahri Çakır, Cemal Gülhan, Emin Kazını Şen, Fatih Vuraloğlu, Fevzi Pınar, Hüseyin Yalçın Uğurlu, İbrahim Akdoğan, Lütfi Parlak, Mahmut Kaplan, Mustafa Topal, Mustafa Yılmaz, Nihat Soğuk, Nihat Kahvecioğlu, Osman Genç, Serkan Er, Süleyman Kaldırım, Temel Çalıkoğlu, Yavuz Yılmaz, Turan Çakır, Turgut Gençbay, Yusuf Ziya Yılmaz, Zafer Özata ve Fevzi Pınar’ın vekillerine esas hakkındaki savunmalarının sorulmasıyla duruşma başladı.

İKİ OLAYDAN BERAAT ETTİLER

5. Asliye Ceza Mahkemesi 2006 yılında yapılan imar değişikliği ile ilgili açılan davayı 34. duruşmada karara bağladı. Altı ayrı olaydan yargılanıyorlardı. Sanıkların iki ayrı eylemden beraatlarına karar verilirken, iki eylemden de zaman aşımı hükümleri uygulandı. Ancak ağır cezalar duruşmanın sonunda zaman aşımınıa uğramayan iki ayrı olay nedeniyle verildi..

ARDINDAN CEZALAR GELDİ

Cemal Gülhan, Mehmet Akif Can, Adnan Bahadır, Mustafa Barlak, Emin Kazım Şen, Yusuf Ziya Yılmaz, Erdoğan Tok, Süleyman Kaldırım, Osman Genç, Temel Çalıkoğlu, Mustafa Yılmaz, Nihat Yılmaz ve Hayati Tekin’in de aralarında bulunduğu sanıkların, görevi kötüye kullanma suçunu işledikleri anlaşıldığından, eylemlerine uyan TCKnun 257/1 maddesi gereğince takdiren 6 şar ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verildi.

EYLEMLER ZİNCİRLEME OLUNCA

Yine sanıkların eylemlerini zincirleme olarak gerçekleştirdikleri anlaşıldığından, sanıklara verilen ceza TCK nun43/l maddesi gereğince 1/4 oranında artırılarak 7 şer ay 15 er gün hapis cezasına çıkarıldı. Bazı sanıklar ise çeşitli hafifletici nedenlerden dolayı 5'er ay hapis cezası ile cezalandırıldı.

SEÇME VE SEÇİLME HAKLARI DA ALINDI

TCK'nun 53/1 maddesi gereğince, hapis cezasının infazı tamamlayıncaya kadar diğer sanıklarla birlikte Yusuf Ziya Yılmaz, Erdoğan Tok, Süleyman Kaldırım, Hayati Tekin’ ve diğer sanıklar T.B.M.M. üyeliğinden veya Devlet, İl, Belediye, Köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten men edildi.

DERNEK VE SENDİKA BİLE YASAK

Ceza alan sanıkların kendi altsoyu dışında kalan kişilerin velayet hakkından, vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan, Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi ve denetcisi olmaktan, Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tabi bir meslek veya sanatın kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten de yoksun bırakılmasına karar verildi.

BEŞ YIL DENETİME TABİ TUTULACAKLAR

Sanıklar İbrahim Akdoğan,Nihat Kahvecioğlu,Mustafa Kul, Serkan Er,Necip Çift, Halil İnci, Yusuf Ziya Yılmaz, Erdoğan Tok, Süleyman Kaldırım, Hayati Tekin’in CMK’nın 231 madde gereğince 5 sene denetim süresine tabi tutulmasına karar verildi.Sanıkların denetim süresi içinde kasıtlı bir suç işlemesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere aykırı davranması halinde hükmün açıklanarak infazına başlanılacağı belirtildi. Bu duruma göre ceza alan Başkanların 5 yıl içerisinde başka bir suçtan hüküm giymeleri halinde başkanlıkları da düşmüş olacak..

İŞTE KARARIN TAM METNİ

Medyaveri.com (ÖZEL)
Mehmet YAZICI

Son Güncelleme: 01.01.2018 14:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Susmuş 2017-12-30 20:43:15

Hakimleri suçlanmasa iyi

Avatar
Oktay keyvani 2017-12-30 21:02:12

Geç kalan ,,,,adalet.....
Komedi bur ceza
Ve cezayl veren.sennde komiksin.

Avatar
Misafir 2018-01-04 22:02:07

Hiçbişeycik olmaz.Hele kimsesiz biri olaydıda bakın görün neler olurdu.

Avatar
kadirr 2018-01-07 12:21:10

Laf olsun torba dolsun, gören bir şeyler yapılmış zannetsin ...

Avatar
Mustafa şen 2017-12-30 21:54:16

Gazide adam işe gelmiyor idare bisey yapamıyor

Avatar
Capanoğlu 2018-02-10 10:19:45

Atı alan Üsküdarı geçti ceza verse ne olur vermese ne olur