Ali Fuat Başgil’e anma

Hukuk Fakültesi'nde katıldığı sempozyumda konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, “Ali Fuad Başgil gibi örnek olacak insanlara ülkemizde çok ihtiyacımız var" dedi.

Ali Fuat Başgil’e anma

Hukuk Fakültesi'nde katıldığı sempozyumda konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, “Ali Fuad Başgil gibi örnek olacak insanlara ülkemizde çok ihtiyacımız var" dedi.

13 Ekim 2017 Cuma 14:43
Ali Fuat Başgil’e anma

Çarşamba Ondokuz Mayıs Üniversitesi li Fuad Başgil Hukuk Fakültesi’nde vefatının 50. Yıl dönümü münasebetiyle ‘Ali Fuat Başgil ve Siyasi Mücadeleleri Uluslararası Sempozyumu’ düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, sempozyum hakkında bilgi veren Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Bekir Şişman, "Modern Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu eğitimli kadroların yetişmesinde ve demokratik Türkiye’nin oluşmasında büyük emek sahibi olan aziz hemşerimiz Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil’i vefatının 50. yılında rahmetle ve minnetle anıyorum" dedi.

“BAŞGİL ÖRNEK ALINACAK BİRİYDİ”

Daha sonra konuşan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç de şunları söyledi: “Ali Fuad Başgil gibi örnek olacak insanlara ülkemizde çok ihtiyacımız var. Ali Fuad Başgil’in isminin Çarşamba Hukuk Fakültesi'ne verilmesinin üniversitemiz için, Samsun ve Çarşamba için bir gurur vesilesi olduğunu düşünüyorum. Bu sempozyumun düzenlenmesinde fikrimiz ve bir emeğimiz var. Üniversitemizin bu konuda bugün olduğu gibi yarında gençlerimiz adına, ülkemizin geleceği adına yararlı olan her konuda destek göstereceğimizi de söylemek istiyorum. Bu gün sempozyumumuza yurt içinden ve yurt dışından çok değerli bilim insanları katılacaklar. Bu fikirlerin, görüşlerin, tespitlerin de bizlere değer ve anlam katacağını düşünüyorum. Katılan bütün bilim insanlarına ve diğer katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Sempozyumumuzun verimli geçmesini diliyorum."

“SİZLERLE OLMAKTAN ONUR DUYDUM”

Samsun Valisi Osman Kaymak'da konuşmasında, "Ülkemizin ve şehrimizin yetiştirdiği önemli ilim ve fikir adamlarından birisi olan Ali Fuad Başgil hiç kuşkusuz yaşadığı hayat ve verdiği eserler ile gençlerimize ışık tutan önemli bir şahsiyet olmuştur. Bugün onun ismi çerçevesinde düzenlenen bir sempozyumda sizlerle beraber olmaktan onur duyuyorum. Samsunumuz için ulusal ve uluslararası sempozyumların çok önemli olduğunu düşünüyorum . Çünkü sempozyumlar şehrimizin hem kültürel hayatına, hem de bilimsel hayatına önemli katkılar sunmaktadır. Düzenlene sempozyumlar sayesinde öğrenciler ve akademisyenler sempozyum konusuyla ilgili özel çalışmalar yapan ulusal ve uluslararası akademisyenleri dinleme imkanı bulmaktadır" diyerek şöyle devam etti:


“O SADECE BİR HUKUKÇU DEĞİLDİ”

"Ali Fuad Başgil’i anlamak için onun hayatını, eserlerini ve siyasi mücadelesini anlamak çok önemlidir. Bugün burada düzenlenen uluslararası sempozyum ile ülkemizin ve dünyanın önemli bilim adamlarının araştırmaları ve çalışmaları ışığında Ali Fuad Başgil’in siyasi mücadelesini ve fikir dünyasını anlamaya çalışacağız. Bu sempozyumun Çarşamba ilçemizdeki Hukuk Fakültemizde düzenleniyor olması oldukça anlamlı. Çünkü Ali Fuad Başgil bu toprakların çocuğu; 1893 yılında Samsun’un Çarşamba ilçesinde Sarıcalı Mahallesi’nde dünyaya gelen ve bu topraklarda yetişerek dünyaca ünlü hukukçu olan bir kişidir. Bu nedenle öncelikle hukukçu olacak gençlerin O'nu tanıması, O'nun siyasi mücadelesini ve fikir dünyasını anlaması önem arz etmektedir. "Ali Fuad Başgil sadece bir hukukçu, sadece bir siyasetçi değildi. Aynı zamanda verdiği eserler ile bir eğitimciydi. Gençlere seslendiği kitaplarıyla gençleri önemseyen önemli bir vatan sevdalısıydı. O'nun fikir dünyasından akıtarak kaleme aldığı 14 eser içinde yer alan 'Gençlerle Baş Başa' kitabı her genç tarafından mutlaka okunmalıdır. Ayrıca Ali Fuad Başgil 27 Mayıs 1960 sonrasındaki olağanüstü dönemde kısa süreli yaşadığı siyasi tecrübesi ile Türk siyasi hayatında önemli bir yer edinmiştir. Onun demokrasi, siyaset anlayışı, politikaya bakışı, Cumhurbaşkanlığı adaylığı sırasında vermiş olduğu mücadelesi ve adaylıktan çekilmesi sonrası yaptığı açıklamaları siyaset hayatımızın gelişim aşamalarının önemli kilometre taşlarından birisi olmuştur."
Konuşmaların ardından, sempozyumun açılış oturumuna geçildi. Oturumun ardından sempozyuma katılan oturumculara Vali Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri tarafından katılım belgesi verildi. http://www.medyaveri.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.