Erhan Usta'dan Samsun'a 35 müthiş proje!

Samsun Milletvekili ve Bağımsız Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta, proje tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.

Erhan Usta'dan Samsun'a 35 müthiş proje!

Samsun Milletvekili ve Bağımsız Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta, proje tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.

14 Mart 2019 Perşembe 11:49
Erhan Usta'dan Samsun'a 35 müthiş proje!

31 Mart Yerel Seçimleri'nde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi halinde hayata geçirecekleri 35 projeyi tanıtan Erhan Usta, "Projelerimizi sunduk. Ancak bizim en büyük projemiz 1 Nisan’dan itibaren rantı önleyeceğiz, milletimizin kaynaklarını birilerine peşkeş çektirmeyeceğiz. Milletin olanı tekrar millete geri vereceğiz" dedi.

İşte Bağımsız Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta'nın 35 projesi;

Tematik İleri Teknoloji Medikal ve Biyo Medikal Endüstri Bölgesi

Samsun'un medikal sanayide oldukça iyi bir konumda olduğunu fakat medikal sanayi sektörünün hâlen gelişmeye açık olduğunu ifade eden Usta; "Ben, bu konuda Samsun’un bir merkez olması için TBMM’de önergeler ve kanun teklifleri de verdim. Ne yazık ki, bu önergeler ve teklifler AK Parti milletvekilleri tarafından reddedildi. Şimdi görüyorum ki; o gün bunu reddedenler, bugün seçime günler kala Samsun’da medikal sanayi kümelenmesi yapacağız diyorlar. Artık onlar da benimle hem fikir olduğuna göre, tıpkı Almanya’nın Solingen’i ve Hollanda’nın Rotterdam’ı gibi Samsun’u tıbbi cihaz ve aletlerin üretiminde dünyaca tanınır bir hâle getirmemiz için engel kalmamış demektir" dedi.

Bilim ve Teknoloji Kampüsü

Dijital dünya, robotik kodlama ve yabancı dil bilmenin çağımızda çok önemli unsurlar olduğunu aktaran Samsun Milletvekili ve Bağımsız Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta; "Endüstri 4.0 çağına giriyoruz. Çocuklarımızı Endüstri 4.0 çağının ruhuna uygun olarak yetiştirmemiz gerekiyor. Bunun için, Samsun’da Bilim ve Teknoloji Kampüsü kuracağız. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle Gelemen’de 11.000 metrekare alana yapılmakta olan Samsun Bilim ve Teknoloji Merkezi olduğunu biliyoruz. Biz bu projenin, Samsun’a yapılan çoğu proje gibi işlevsiz olmasına izin vermeyeceğiz. Bu projeyi daha da geliştirerek mutlaka hayata geçireceğiz ve bu merkezi bir Bilim ve Teknoloji Kampüsü’ne çevireceğiz. Bu kampüs, içerisinde sadece İngilizcenin konuşulduğu, kod okuryazarlığı ve robotik eğitimlerin olduğu ve yeni fikirlerin filizlenebileceği bir yer olacak." dedi.

Sağlık Kampı: Fizik Tedavi, Rehabilitasyon ve Alternatif Tıp, Alkol ve Uyuşturucu Bağımlılığı Rehabilitasyonu

Vezirköprü, Havza ve Ladik bölgesindeki termal potansiyel ve doğa güzellikleri değerlendirilerek yaşlılar için bir sağlık kampı kurulacağını söyleyen Erhan Usta; "Bu sağlık kampında tamamen organik ve doğal bir hayat olacak. Bu sağlık kampında, alternatif tıp, fiziksel tedavi ve rehabilite merkezleri olacak. Yurtiçinden ve yurtdışından, özellikle de yaşlı kimseler gelecek. Böylelikle, Samsun’daki sağlık turizmini artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca, bu sağlık kampında, alkol ve uyuşturucu bağımlısı gençlerimizi de rehabilite ederek tekrar topluma kazandıracağız" dedi.

Film Platosu

Sanatın gücünü kullanarak Samsun'un tanıtımını en iyi şekilde sağlayacaklarını belirten Usta; "Samsunumuza bir film platosu kazandıracağız. Burada, her türlü uzun ve kısa metraj filmler çekilebilecek. Sinema ve dizi yapımcılarını Samsun’a çekeceğiz. Bakınız, Trabzon’da çekilen film ve diziler Trabzon’a çok büyük katkılar sağlıyor. Samsunumuzun marka değerini artırmamız lazım. İşte, bu yüzden, bu film platosu Samsun için oldukça önemli" ifadelerini kullandı.

Futbol Kamp Alanı

Ayvacık’ta futbol kamp alanı kuracaklarını ve Ayvacık’ın tabiatı, iklim yapısı, stada ve havaalanına yakınlığının bu proje için oldukça müsait olduğunu aktaran Erhan Usta, kurulacak olan modern antrenman tesislerinde yurt içi ve yurt dışından futbol kulüplerinin gelip kamp yapabileceğini aynı zamanda Samsun'a deplasman için gelen misafir takımlarının bu kampta ağırlanarak bu tesisten belediyeye gelir sağlayacaklarını ve spor turizmini geliştireceklerini belirtti.

Tarımsal Sanayi

Ttarım ürünlerinin işlendiğinde çok daha kıymetli bir hâle geldiğini ve yüksek fiyattan satıldığını belirten Usta; "Bunun için, coğrafik işaretli ürünlere sahip olmamız gerekiyor. İki ovamızda sebze ve meyve yetişiyor. Bunları en verimli şekilde endüstriyel olarak değerlendirmeliyiz. Ürettiğimiz domatesi, konserve ve salçaya dönüştürmeliyiz. Sebze ve meyve kurutma üniteleri kurmalıyız. Çeltik kurutma tesisleri kuracağız. Biyo teknolojiyi şehrimizde yaygınlaştırmalıyız. Doğal bitkilerden ilaç üretimini artırmalıyız" dedi.

Kenevirin Endüstriyel Olarak İşlenmesi

Kenevirin endüstriyel olarak işlenmesi ile ilgili projelerinden de bahseden Usta; "Vezirköprü’de hükümet politikalarına uygun olarak kenevir üretimini destekleyeceğiz. Ancak asıl mesele, keneviri endüstriyel olarak işleyerek ürüne dönüştürmektir. Bu daha kıymetlidir. Vezirköprü’ye yatırımcı çekeceğiz, keneviri işleyecekler, kumaşa, kâğıda, ilaca dönüştürecek fabrikalar açacaklar. Özel sektör ilgi göstermezse, bunu Belediye marifetiyle yapacağız. Kenevir üreticisinin kenevirini alacağız. Samsun’un keneviri yine Samsun’da kalacak, Samsun’da işlenecek" ifadelerini kullandı.

Konserve ve Dondurulmuş Deniz Ürünleri

Samsun Milletvekili ve Bağımsız Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta, Samsun'un deniz ürünlerinde lojistik olarak oldukça avantajlı bir yere sahip olduğunu söylerken; Balık, şehrimizde yaygın bir şekilde tüketiliyor. Ancak bu balığı endüstriyel ürüne dönüştüremiyoruz. Deniz ürünlerinden konserve yapılması, dondurulmuş deniz ürünleri yapılması için çalışmalar yapacağız. Bu sektördeki fabrikaların Samsun’da açılmasını ve Samsun’dan bu alanda markalar çıkmasını sağlayacağız" şeklinde açıklamada bulundu.

Organik Tohum Bankası

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olması halinde organik tohum bankası kuracaklarını ve üreticilerin belediyeden organik tohum temin edebileceklerini belirten Usta; " İlaçlamada ve gübrelemede doğal yöntemler kullanılacak. Ekolojik tarım desteklenecek. Pazar esnafının organik ürünler satmasını teşvik edeceğiz. Bu sayede, halkımız genetiğiyle oynanmamış, doğal sebze ve meyve tüketecekler" dedi.

Manda ve Ürünlerinin Desteklenmesi

Türkiye’de manda popülasyonunun yüzde 12’sinin Samsun’da olduğunu ve Samsun'un bu alanda ciddi bir potansiyeli bulunduğunu belirten Erhan Usta; "Manda sürü sahiplerine hijyen, besleme ve sağım konularında eğitimler vereceğiz. Manda sütü, manda kaymağı, manda yoğurdu gibi ürünlerin üretilmesini teşvik edeceğiz. Bu alanda, Samsun’dan yeni markalar çıkaracağız. Manda kaymağı lokumuna coğrafi işaret alacağız" ifadelerini kullandı.

Soğuk Hava Depoları

Sebze, meyve ve balıkta en ciddi sıkıntının yıl boyunca devam eden fiyat istikrarsızlığı olduğunu ifade eden Usta; sebze, meyve ve balıkların depolanacağı Soğuk Hava Depoları kuracaklarını ve vatandaşların 12 ay boyunca uygun fiyatla sebze, meyve ve balık tüketebileceklerini aktardı.

Süs Bitkisi Üretimi

Usta, Samsun'un dünya çiçek pazarına komşu olduğunu ve, çiçekçilik alanında ciddi bir ihracat potansiyeli olduğunu belirtirken kurulacak çiçek seralarında istihdam da sağlayacaklarını ve süs bitkisi üretimini teşvik edeceklerini söyledi.

Festivaller Kenti Samsun

Vezirköprü’de FalconFest ve Bafra’da Kapıkaya Fest düzenlendiğini aktaran ve Samsun'u festivaller kenti yapacaklarını ifade eden Erhan Usta; "Karadeniz’de ulusal ya da uluslararası kutlanan hiçbir deniz festivali bulunmamaktadır. Uzun bir sahili olmasına rağmen bugüne dek bir deniz festivalinin şimdiye kadar yapılmaması ciddi bir hatadır. Yerli ve yabancı turistlerin de ilgi göstereceği bir deniz festivali düzenleyeceğiz. Sokak Lezzetleri Festivali düzenleyerek Samsun’un gastronomi turizmini geliştireceğiz. OMÜ’de okuyan 101 ülkeden 5000’e yakın yabancı öğrenciye yönelik Bahar Festivali yapacağız. Ladik’te Kayak festivali yapacağız. Nebiyan, Kunduz, Kocadağ gibi doğal alanlarımızda butik festivaller düzenleyeceğiz" dedi.

Şehircilik Atölyesi

Belediye bünyesinde Şehircilik Atölyesi kurmayı planladıklarını ve bu atölye ile Samsun’un nabzını tutarak, gelişimini sürekli takip edeceklerini söyleyen Usta, ortak akılla Samsun’un problemleri ve potansiyellerinin değerlendirileceğini belirtti.

Akıllı Şehir Uygulamaları

Akıllı şehir uygulamalarını Samsun’da aktif bir şekilde kullanacaklarını söyleyen Usta; "Akıllı Atık Takip çözümleri devreye alınacak ve çöp konteynırlarının merkezi takibi sağlanacak. Samsun’un esnaf haritası çıkarılacak ve dijital ortamda şehirdeki tüm esnaf bilgilerine kolayca erişim sağlanacak. Adeta bir veri bankacılığı yapacağız. Bu veriyi doğru bir şekilde analiz ederek paylaşacağız. Elektrik tasarrufu sağlamak amacıyla akıllı aydınlatma sistemlerini devreye alacağız. Akıllı trafik uygulamalarıyla kavşaklarda bekleme süreleri azaltılacak. Toplu taşımada kredi kartıyla yolculuk hizmeti de sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

Samsun Belediyesi İletişim Merkezi (SAMBİM)

"Samsun’u beraber yöneteceğiz dedik. Bütün icraatlarımız bu yönde olacak" diyen Erhan Usta; "Tıpkı, CİMER gibi belediyemizin İletişim Merkezi olacak. Vatandaşımız, her türlü konuda belediyeyle doğrudan muhatap olacak. Mahalledeki bozuk yoldan tutun, belediyeye yapılacak diğer istek, öneri ve şikayetler SAMBİM ile doğrudan bize aktarılacak. Şu an belediyenin bir Çözüm Merkezi bulunmakta. Ancak aktif bir şekilde çalışmamaktadır" şeklinde açıklamada bulundu.

GÜLSAN’a Yeni Model

GÜLSAN Sayati Sitesi ile ilgili projelerine de değinen Bağımsız Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta; "GÜLSAN’ı kısa vadede kaldırmayı düşünmüyoruz. GÜLSAN’a yer göstermeden kaldırmayı düşünenler, şimdi GÜLSAN için fikir üretiyorlar. Burada önemli olan esnafla birlikte istişare ederek, ortak akılla bir karar vermek. Ayrıca, GÜLSAN bir hafif sanayi sitesi. Yani, vatandaş küçük işleri için buraya uğruyor. Burası bir ağır sanayi değil. Şehrin içinde de bir ihtiyaç. GÜLSAN’ı restorasyondan geçireceğiz. Düzenli, temiz sanayi dükkanlarının olduğu bir bölge yapacağız" dedi.

İstiklal Caddesi Bölgesinde Katlı Otopark

İstiklal Caddesi bölgesinde ulaşımın ciddi bir sorun hâline geldiğini ve esnafın iş yapamadığını aktaran Usta; "Bu bölgede katlı otoparklara ihtiyaç var. Caddenin başında, ortasında ve sonunda olmak üzere birtakım binaların kamulaştırmasını yaparak katlı otoparklar yapmayı planlıyoruz. Bu sayede, vatandaşlarımız arabasıyla caddeye kadar gelip, kısa yürüme mesafesiyle işlerini halledebilecek" ifadelerini kullandı.

Geri Dönüşüm Merkezi

Atık tasarrufu sağlamak için geri dönüşüm son derece önemli olduğunu söyleyen Usta, geri dönüşüm konusunda vatandaşları bilinçlendireceklerini ve geri dönüşüm merkezleri kuracaklarını ifade etti.

Samsunspor’a Destek

Şehrin en büyük markasının Samsunspor olduğunu belirten Usta; " Her zaman olduğu gibi 1 Nisan’dan sonra da Samsunsporumuza elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz" dedi.

Belediye Gençlik Meclisi

Gençlik Meclisi projelerinden de bahseden Erhan Usta; "Liselerimizin kendilerinin seçtiği temsilcilerini bir araya getirerek belediye bünyesinde bir Gençlik Meclisi kuracağız. Her okulun bir başkanı olacak. Bu başkanlar Samsun Belediyesi Gençlik Meclisi’nin üyesi olacaklar. Bu Gençlik Meclisi fikir ve projelerini karara bağlayacak ve Belediye Meclisi’ne aldığı kararları sunacaklardır. Gençlerimizin sorumluluk sahibi ve yaşadıkları bu şehre duyarlı olmalarını sağlayacağız" dedi.

Belediye E-Spor Takımı

E-Spor'un son yıllarda dünyada büyük yankı uyandırdığını ve ülkemizde de oldukça popüler olduğunu söyleyen Usta; "E-Spor etkinlikleri ciddi bir turizm potansiyeline sahip. Öncelikle, Belediye E-Spor takımı kuracağız. Bu takım, müsabakalara katılacak. E-Spor müsabakalarının Samsun’da düzenlenmesini sağlayacağız" şeklinde açıklamada bulundu.

Ev Kadınlarına Evden Gelir

"Ev kadınlarımızın el becerileriyle ürettikleri ürünlerini açtığımız mağazalarda ve web sitemizde tüm dünyaya satacağız. Bu şekilde, yeni bir Samsun markası oluşturacağız" diyen Erhan Usta, evde oturan kadınların emeklerini nakite dönüştürerek bu şekilde ev ekonomisine katkı sağlayabileceklerini aktardı.

Engelsiz Kent Samsun

Engelli vatandaşlarlar için belediyede Engelli Koordinasyon Merkezi kuracaklarını ve Samsun’u baştan aşağı engellilerin ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn edeceklerini açıklayan Usta; "Gerek yaya trafiğinde gerekse toplu taşımada engellileri düşüneceğiz. Ayrıca, engelli çocuklarımız için Çocuk Oyun ve Dinlenme Merkezleri açacağız" dedi.

Meslek Edindirme Kursları

Samsun'un en büyük yarası olan işsizliği azaltmak için Meslek Edindirme Kursları açacaklarını belirten Erhan Usta; "Kurslarımız, sanayici ve esnafın ihtiyaçlarına cevap verecek. Bu sayede, gençlerimiz meslek öğrenecek ve iş sahibi olacaklar. Ayrıca, el yapımı butik çikolata atölyeleri kuracağız. Fındığı markalaştıracağız. Samsun’a aşçılık okulu kazandıracağız" ifade etti.

Proje Yarışması

Samsun için iyi fikirlere ve projelere ihtiyaç olduğunu söyleyen Erhan Usta, "Sürekli devam eden bir proje yarışmamız olacak. Tüm Türkiye’den Samsun için fikri olanlar buraya başvuracaklar. Belediyemiz melek yatırımcı gibi davranarak seçilen fikir ve projeleri uygulamaya sokacak. Proje ve fikir sahiplerine, belediyeye para kazandırdığı oranda fikir mülkiyetinden hisse vereceğiz. Bu sayede, Samsun için iyi fikirleri sürekli olarak toplayabileceğiz" dedi.

Belediye TV

Erhan Usta'nın bir diğer projesi ise şeffaf belediye anlayışına uygun olarak Belediye TV kurulması. Kurulan Belediye TV aracılığıyla meclis toplantıları canlı olarak yayınlanacak. Belediye TV’de ayrıca Samsun'un tanıtımı yapılacak. Samsun’da yapılacak etkinliklerin duyuruları paylaşılacak.

Belediye TV’de belirli periyotlarla Samsun’a Sesleniş programı düzenlenecek ve Samsun'da vatandaşlara faaliyetler ile ilgili bilgi verilecek.

Esnaf Destek Merkezi

Belediye bünyesinde Esnaf Destek Merkezi kurulacak. Bu merkez, esnaflara işlerini büyütmek için ücretsiz danışmanlık hizmeti vererek Samsun'dan örnek markalar çıkmasını sağlayacak.

Hayvanlarımıza Sahip Çıkacağız

Türkiye’nin sayılı hayvan barınaklarından birinin Samsun’da bulunduğunu ve mevcut hayvan barınağının destekleneceğini belirten Usta; "Ecdadımızın izinden giderek, atalarımızın yaptığı gibi hayvanlarımız için su ve yemek kapları yapacağız. Yeni binalara hayvanların su içebileceği suluk yapma zorunluluğu getireceğiz" dedi.

Mahalle Kreşleri

Usta'nın Samsun için bir diğer projesi Mahalle Kreşleri. Mahalle kreşlerinin açılmasını sağlayacaklarını belirten Usta; " Kreşleri biz açmayacağız. Belediyenin özel sektördeki iş alanlarına dahil olmasına karşıyız. Belediye yer tahsis edecek, şartları olacak, makul fiyatlı kreş hizmeti buralarda verilecek.

Ayrıca, bu kreşler akşam kreşi de olacak. Malumunuz, kreşler saat beşte kapanıyor. Akşam işi olan ebeveynlerin çocuklarını bırakabilmeleri için bir hizmet vereceğiz" dedi.

Bölgesel Modern Pazarlar

Sebze ve meyve pazarlarını sokaklardan kurtaracaklarını, küçük çapta butik bölgesel modern pazarlar inşa edeceklerini söyleyen Usta; "Vatandaşımızın, düzenli ve konforlu pazar alışverişi yapma imkânı olacak. Ayrıca, bu pazarlar akşam saatlerinde de açık olacak. Çalışan kimseler akşamları pazardan alışveriş yapabilecekler" dedi.

Otizmli Çocuklar İçin Kreş ve Sosyal Faaliyet Alanları

"Otizmli çocuklarımızın kendilerini ifade edebilecekleri ortamlar oluşturmak istiyoruz" diyen Erhan Usta; "Bu yüzden, sadece otizmli çocuklarımıza yönelik kreş ve sosyal faaliyet alanları yapacağız. Otizmli çocuklarımız yeteneklerine göre kapasitelerini geliştirebilecek. Onları ötekileştirmeden topluma kazandıracağız" şeklinde açıklamada bulundu.

Köylerdeki Boş Okulların Fındık İşçileri Tarafından Kullanılması

Köylerdeki boş okullar fındık işçileri tarafından kullanılacak.

Bafra'ya Modern Entegre Hal

Bafra’ya modern entegre hal inşa edilecek.

Turizm Potansiyelinin Harekete Geçirilmesi

Samsun’daki turizm temsilcilerine Samsun’la ilgili bilgilendirici eğitim düzenlenecek. Karavan Park alanları yapılacak. Atakum’da denizin ortasında restoran ve Ladik’e teleferik yapılacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.