Eski Samsun Valisi Şahin'in bir projesi daha hayata geçti!

Eski Samsun Valisi İbrahim Şahin'in büyük önem verdiği "Buzağı Can Sütü Projesi"nde ilk üretim yapıldı.

Eski Samsun Valisi Şahin'in bir projesi daha hayata geçti!

Eski Samsun Valisi İbrahim Şahin'in büyük önem verdiği "Buzağı Can Sütü Projesi"nde ilk üretim yapıldı.

12 Ocak 2019 Cumartesi 13:55
Eski Samsun Valisi Şahin'in bir projesi daha hayata geçti!

Buzağı kayıplarının önlenmesi için Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesindeki öğretim üyeleri tarafından hazırlanan, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından hayata geçirilen "Buzağı Can Sütü Projesi"nde ilk üretim yapıldı.

OMÜ Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Duygu Dalgın ve Doç. Dr. Yücel Meral, hayvancılığın en büyük problemlerinden olan buzağı ölümlerini önlemek için 2 yıl üzerinde çalıştıkları "Buzağı-Can Sütü Projesi"nde ilk yerli ağız sütü tozu üretildi. OKA’nın desteklediği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan tesiste üretilen ağız sütü ikame tozu için yakında seri üretime geçilecek. Birinci etabı tamamlanan proje ilk olarak TR83 Bölgesi olan Samsun, Çorum, Amasya, Tokat’taki üreticilere sunulacak ağız sütü tozu, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından iki yıl ücretsiz olarak dağıtılacak. Büyük bir bölümü doğumdan hemen sonra gerçekleşen buzağı ölümlerini yerli ağız sütü tozu ile önlemeyi amaçlayan proje ile milyarlarca lira ekonomik kaybın önüne geçilmesi hedefleniyor. Deneme amaçlı üretilen ilk ürünün dünya standartlarının üzerinde bir kaliteye sahip olduğu belirlendi. Buzağılarda denemelere başlanan yerli ağız sütü tozunun, yenidoğan buzağıların bağışıklığını güçlendirdiği tespit edildi.

İLK ADIMI VALİ ŞAHİN ATMIŞTI

Yeni doğan çift tırnaklı hayvanların bağışıklılık sisteminin zayıf olduğunu belirten Doç. Dr. Duygu Dalgın, "Buzağı ölümlerinin en büyük nedeni, doğduklarında bağışıklıklarının az olmasıdır. Yeni doğan buzağılar 5 haftaya kadar kendi bağışıklığını üretemiyor. Dolayısıyla annelerinden aldıkları ağız sütü buzağılar için çok önemli. Fakat buzağının anneden aldığı ağız sütünün kaliteli olması gerekiyor. İlk ve ikinci doğumunu yapan, ithal, hastalık geçirmiş hayvanlarda ağız sütü kalitesiz oluyor. Bu da yavruyu hastalıklara karşı açık hale getiriyor. Sonucunda da buzağı ölümleri artıyor. Bunu önlemek için yurt dışında ağız tozu yapılarak buzağılara veriliyor ve çok iyi sonuçlar alıyorlar. Türkiye’de bu güne kadar böyle bir üretimimiz yoktu. Türkiye’de üretimin olmaması hayvancılığımızın eksiğiydi. 

"ÜRÜNÜMÜZ DÜNYA STANDARTLARININ ÜSTÜNDE"

OKA toplantısında bu projeyi sunduklarını belirten Doç. Dr. Duygu Dalgın; "O zaman ki valimiz İbrahim Şahin bu projeyi çok önemsedi. Bu açıdan kendisine şükran duyuyoruz. Daha sonra bu proje OKA’nın desteği, Samsun Büyükşehir Belediyesi yürütücülüğünde yapıldı. Doç. Dr. Yücel Meral, Büyükşehir Belediyemizin görevlileri; Veteriner Hekim Mehmet Yıldız ve Ziraat Mühendisi Çağatay Batman’ın projede çok emeği oldu. İlk deneme üretimlerimizi yaptık. Üniversite olarak sözümüzü yerine getirerek dünya standartlarının üzerinde bir kalitede toz elde ettik. Türkiye’de bunun elde edilemeyeceği düşünülüyordu. Çünkü buna dair bir makine henüz yapılmamıştı. Biz bazı makineleri inove ederek daha kaliteli bir teknoloji geliştirmeyi ekibimizle başardık. Bundan sonra üretim seri hale geçecek. Daha sonra üreticilerimize bu tozu dağıtacağız. Projenin kapsadığı 4 ilde üreticilerimize; ağız sütünün önemini ve sağlıklı buzağı yetiştirmenin stratejilerini anlatacağız. Bu projenin buzağı ölümleri ile birlikte, ağız sütü ve hayvan ithalatını önleyeceğini düşünüyoruz" dedi.

VALİ ŞAHİN:"ET İTHALATI BİTER"

Türkiye’de oldukça yüksek olan buzağı ölümlerini azaltmayı amaçlayan proje için dönemin Samsun Valisi İbrahim Şahin büyük adımlar atmıştı. OKA Dönem Başkanlığı görevini de icra eden Şahin, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duygu Dalgın'ın proje ile ilgili yapmış olduğu sunum sonrasında konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Eğer Yönetim Kurulu Üyelerimiz bu projeyi uygun görürlerse biz bunu aşı üretimine dönüştüreceğimiz bir tesis kurulması konusunda da start vereceğiz. Tabi ki, bahsettiğimiz uygulamanın da patentinin akademisyen arkadaşlarımızın olması hasebiyle de bunun bir başka yerde üretilmesi söz konusu değil. Türkiye’de biliyorsunuz her yıl ortalama 550 bin civarında çift tırnaklı hayvan ithal ediliyor. Ülkemizde bir milyonun üzerinde de her yıl ortalama buzağı ölümü söz konusu. Bu da yaklaşık 2,5 milyar lira ekonomik kayba neden oluyor.  Bu proje tüm Türkiye çapında uygulanmaya başladığında bizim 12 ile 15 milyar dolarlık bir gelir kaybımız ortadan kalkacak. Bu sebeple çift tırnaklı hayvan ithalatı da yapmayacağız ve ihracata başlayacağız. Bu denli önemli bir projenin startının Samsun’dan verilmesi bizim çok arzuladığımız bir şey. Bu projeyi OKA desteklerse OKA ile, desteklemezse biz valilik olarak kaynak bulup böyle bir projeyi büyüteceğiz. Bu projenin sadece OKA kaynaklı olması taraftarı değilim. Bunu üniversitenin de içinde olduğu bir şirketleşme yöntemiyle yapacağız. Bunun mutlak suretle ekonomik döngüsü olması gerekiyor. Bu üretimi dört il bazında başlatacağız ama bunu mutlak suretle kademeli olarak bütün Türkiye’yi kapsayacağını hesap etmemiz gerekiyor. Çünkü böyle bir çalışma Türkiye’de henüz yok.

Bizim bu kadar hayvan sayımızın azlığı her geçen gün yeni sıkıntılar doğuruyor. Bir buzağının altı yıl sonraki döngüsünü gördüğümüzde vatandaşlar her halde buna yok demeyeceklerdir. Eğer böyle bir projeyi başarıya ulaştırabilirsek sadece buzağı ölümlerinde kaybımız olan 600 milyon Euro’nun önüne geçeriz . Proje varsa para var. Biz proje fakiri insanlarız. Proje ürettiğimiz de bunun kaynağını rahat bir şekilde buluruz. 2000’li yılların başında Trakya’da süt fazla üretildiği için sütü alan yoktu sütü dereye döküyorlardı ve sürekli gösteri yapıyorlardı. Şu anda daha fazla süt olsa hemen alacaklar. Buzağı doğduğunda bağışıklığı hiç yoktur. Buzağı annesinden aldığı ağız sütü ile bağışıklık kazanabilir. Hayvanların yavru yaptıktan sonraki aşamada sütü çok oluyor. Ama sonraki aşamalarda sütü düşüyor. Bunun için de Batı’da süt tozu kavramı çıkmış. Biz süt tozu ve peynir altı suyu tozu konusunda maalesef çok iyi bir konumda değiliz. Bunun için biz böyle bir yapı içerisinde şirketleşmeye giderek bunu çok sağlıklı bir şekilde yürütebilirsek bu alanlara da kayabiliriz" demişti.

Son Güncelleme: 13.01.2019 09:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Veysel Sahin 2019-01-13 11:08:03

Valimiz şu an merkeze cekildi. Ptt Bankı da kuran odur.